Adatgyűjtők
Egy adatgyűjtő kiválasztása korántsem olyan egyszerű feladat, amint azt gondolnánk. Számtalan tényezőt kell figyelembe vennünk, amelyik feltétlenül fontos ahhoz, hogy rendszerünk egyáltalán működjék, s még többet ahhoz, hogy jól működjék, szeressék használni, s valódi előrelépés legyen vállalkozásunk életében. Meg kell gondolnunk, többek között, hogy:
- Milyen feladatra szánjuk, milyen alkalmazott szoftverrel
- Milyen környezetben kívánjuk használni, milyen ergonómiai kivitelben
- Milyen adatot kívánunk gyűjteni, feldolgozni, és kik gyűjtenék azokat az adatokat
- Mit kívánunk a helyszínen feldolgozni, és mit, hogyan szeretnénk továbbítani
Szervizlehetőségek, beruházásvédelem szintén fontos tényező. Örömmel segítünk a kiválasztásban, az eszközök szállításában, üzemeltetésében, és az alkalmazások fejlesztésében is.
Mennyibe is kerül valójában egy mobil eszköz?
A technológia fejlődése és az üzleti szükségszerűség következtében örvendetesen nő a mobil eszközök vállalati felhasználása. Az előnyei többek között, hogy nő a termelékenység, csökkennek a működési költségek, megnő a kollégák közötti kommunikáció és együttműködés, valamint hozzásegít a gyorsabb döntéshozatalhoz.
Ezzel párhuzamosan felmerül a kérdés, hogy valójában mennyibe is kerül egy mobil eszköz?
Amikor mobil eszközt választunk, három lehetőség adódik: kereskedelmi-kommersz eszközök beszerzése, „mindenki használja a sajátját”, illetve a vállalati, üzleti használatra tervezett megfelelően robusztus kézi eszköz. Nyilvánvalóan más és más kezdeti költséggel, de…
- Tudta, hogy a kereskedelmi eszközök gyakorta nem tartalmazzák azokat a biztonsági funkciókat, amelyeket megkövetel az üzleti alkalmazás?
- Tudta, hogy gyakorta a megfelelő ipari vonalkódolvasás hiánya jelentősen csökkenti a termelékenységet?
- Vagy gondolt már arra, hogy mennyi bosszúságot okoz, ha műszak közben lemerül az akkumulátor, és ha már le is merült, nem lehet cserélni, csak feltölteni a töltőbölcsőjében, s közben nem lehet használni?
- Tisztában van vele, hogy az üzleti kategóriájú eszközök élettartamát években, míg a kommerszekét hónapokban mérik?
- Átgondolta már, hogy a különféle eszközökhöz különféle tartozékok, akkutöltő, autóstöltő, járműbe szerelhető tartó, stb. kellenek? S akkor már a meghibásodásról, valamint a hozzá tartozó szervizproblémákról, huzavonáról nem is beszéltem.
A valódi teljes élettartam alatti bekerülési összeg meghatározásánál az alábbi tényezőket érdemes megfontolni és számba venni, hogy megfelelő döntést tudjunk hozni.
-
- Képzési összegek
- Üzleti megfelelőség, hatékonyság (pl. scanner, RFID, WiFi, WWAN, képernyőméret, stb.)
- Kezdeti vételár
- Cserelehetőség, javítási és szervizköltségek (pl. szervizszerződés, cseregaranciával)
- A különféle meghibásodásból adódó elveszett idő, üzlet, adat
- Az elvesztett értékesítés, a vevői elégedetlenség
- Az IT és a menedzselési költségek
- Kiegészítők skálája, ára
Az eszközök valódi élettartam alatti bekerülési összegének megállapításánál tehát látjuk, hogy a készülék egyszeri bekerülési ára csak egy tényező a temérdek egyéb között.
Ha megnézzük a Gartner, a VDC Research, vagy akár a ZEBRA kutatási eredményeit, azt látjuk, hogy a kommersz eszközök teljes élettartam alatti költsége (TCO – total cost of ownership) 130-150%-kal magasabb, mint a robusztus, üzleti alkalmazásra tervezett eszközöké.
A Zebra adatgyűjtő portfólió összefoglalását magyarul itt angolul pedig itt találja meg.
A raktári, mobil értékesítés, áruterítés, szerviz és a terepi munkavégzőknek javasolt eszközök összefoglalója itt található meg.